Kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jan XXIII

Kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII

„Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

O godz. 10:15 w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi Kościoła katolickiego, co przyjęto owacją. Jak podkreślił w homilii byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku: „Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni, Bóg był w nich silniejszy".

Papież zwracał się do blisko 800 tysięcy ludzi zebranych na pl. Świętego Piotra oraz wielu sąsiadujących ulicach Watykanu i Rzymu. To rekordowa liczba jak na kanonizację. Wśród zebranych było oczywiście bardzo wielu Polaków.

Papież zwrócił się zebranych tymi słowy: „Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić.” Nazwał Jana Pawła II „papieżem rodzin”, zaś Jana XXIII „papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu”. Jan Paweł II sam chciał być zapamiętany właśnie jako papież rodzin.

Na zakończenie papież pozdrowił wszystkich pielgrzymów.  „Szczególne pozdrowienie niech dotrze do chorych i osób w podeszłym wieku, którym nowi święci byli szczególnie bliscy”.