Relacja z uroczystości zaduszkowych

b_200_200_16777215_00_images_inne-wydarzenia_2018_zaduszki-2018.jpg

8 LISTOPADA 2018 w czwartek w kościele Matki Bożej z Lourdes odbyły się coroczne hospicyjne uroczystości zaduszkowe dla rodzin naszych zmarłych pacjentów, którzy odeszli w ostatnim roku. O godz. 17.00 rozpoczął się Koncert Zaduszkowy, podczas którego wystąpił Martin Thomas  oraz zespół muzyczny TRIO FIORI w składzie Ewa Gnatkowska, Daria Styczynski, Sylwia Gołębiowska. Zespół zaprezentował autorski projekt pt. „ŚLADEM UBOGIEGO“, który powstał z inspiracji duchowością św. Franciszka z Asyżu.

W czasie Koncertu Zaduszkowego w godz. 17.00 -18.10 na ścianie kościoła wyświetlane były zdjęcia naszych zmarłych pacjentów. Po koncercie  w godz. 18.15 -20.00 odbyły się Nieszpory, Msza Św. i Wypominki za śp. pacjentów OHD. Kiedy po części modlitewnej uczestnicy Hospicyjnych Zaduszek opuszczali kościół, w kruchcie czekał na ich słodki poczęstunek wraz z  gorącą herbatą lub kawą do wyboru. Wychodzącym z kościoła późnowieczorową towarzyszył także niezwykle nastrojowy blask zapalonych pochodni, którymi młodzież oświetlała drogę od kościoła w kierunku ul. Równej.

W czasie przygotowań do tak dużej uroczystości pomagali wolontariusze i pracownicy hospicjum. Wspólnie zajęli się dekoracją kościoła, piekli i kroili ciasta, czuwali nad palącymi się zniczami i świeczkami, stanowiącymi wraz z kolorowymi chryzantemami podstawowy element dekoracji kościoła i tablic wypominkowych, służyli informacjami, dla tych, którzy przyjechali na Zaduszki często z bardzo odległych miejscowości jak np. z Legionowa, Radzymina, Wołomina, Sulejówka, Halinowa, Wawra, Zerzenia, Międzylesia, Marek, Ząbek, Zielonki, Kobyłki, Klembowa, Halinowa, Jabłonny, Nieporętu i innych.  Podczas kolekty wolontariusze OHD chodzili także po kościele i zbierali datki, które zostały zaniesione przez nich do stopni ołtarza. W tegorocznych Hospicyjnych Zaduszkach pomagała również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 373 przy ul. Angorskiej oraz ze Szkoły Podstawowej nr 366 przy ul. Strumykowej. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania zarówno dla młodzieży za jej zaangażowanie wolontariackie, jak i dla nauczycieli i rodziców za kształtowanie wrażliwości na potrzeby nieznanych bliźnich, za te jakże potrzebne gesty solidarności i uważności na drugiego człowieka.

Wszystkim Państwu, którzy przyszli, przyjechali na Zaduszki serdecznie dziękujemy za obecność i za wiele ciepłych i krzepiących słów.

Bardzo dziękujemy :)

Dla osób, które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w tegorocznych Hospicyjnych Zaduszkach mamy niespodziankę w postaci filmowej relacji przygotowanej przez Tatę jednej z uczennic-wolontariuszkę ze Szkoły Podstawowej nr 373 przy ul. Angorskiej.Bardzo dziękujemy  Tacie-wolontariuszowi za tę relację dostępną już na youtube (link poniżej) i za zdjęcia także jego autorstwa.

Tekst: Renata Górska, koordynatorka wolontariatu w OHD

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z uroczystości:

Relacja filmowa https://youtu.be/hCL4Vdjj9TI