VII Spotkanie Szkoleniowo Formacyjne Hospicjów Polskich - 24-26.10.2014

W VII Spotkaniu Szkoleniowo-Formacyjnym Hospicjów Polskich, które odbyło się w Domu Pielgrzyma ARKA, nieopodal bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, uczestniczyło ok. 150 osób, reprezentantów 32 hospicjów z całej Polski, w większości wolontariuszy, poza tym 4 lekarki, ok 20 pielęgniarek, kilku psychologów, kilku fizjoterapeutów. Poruszano głównie tematy dotyczące rodziny. Zastanawiano się nad zmianami, jakim podlegała rodzina i model opieki domowej od momentu pojawienia się w Polsce hospicjów i ośrodków opieki paliatywnej, czyli na przestrzeni bez mała trzydziestu lat.

Zdaniem Jolanty Stokłosy, prezesa Forum Hospicjów Polskich, problemy społeczne pozostają, co prawda, wciąż te same, co dawniej (rodziny patologiczne, przemoc domowa, alkoholizm, związki nieformalne, bieda, bezdomność, posiadanie dzieci z różnych  związków, walka o spadek itp.), trudniej jest jednak je rozwiązywać pracownikom hospicjów z powodu pojawienia się dwóch nowych, niezwykle groźnych czynników – dostępności narkotyków, w które uciekają ludzie z problemami, a także zamykanie się na kontakty społeczne. Ludzie gotowi są otworzyć się jeszcze przed lekarzem czy pielęgniarką, ale przed wolontariuszem już niekoniecznie. Hospicjum ma tu więc bardzo ważna rolę do spełnienia – musi przekonywać, że czasem warto porozmawiać z kimś życzliwym, poprosić go o pomoc.

Przedmiotem dyskusji były także kwestie związane z jak najlepszym wykorzystaniem wolontariatu i organizacją opieki nad rodzinami w żałobie, w tym ważny aspekt bezinteresowności.

Uczestnicy modlili się wspólnie podczas mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, wzięli też udział w Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz Apelu Maryjnym. Ostatniego dnia ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, marianin, dyrektor Centrum Wsparcia Płodności "Naprotechnologia" w Licheniu, podsumował spotkanie, poruszając problemy posługi rodzinom hospicyjnym w świetle obecnych zmian społecznych.

Na zakończenie wystąpili przedstawiciele Hospicjum Matki Teresy z Bardejova na Słowacji, którzy zaprezentowali zgromadzonym swoją placówkę.