"Gdy popatrzysz nocą w niebo, wszystkie gwiazdy będą się śmiały do Ciebie,
ponieważ ja będę mieszkał i śmiał się na jednej z nich.
A gdy się pocieszysz, będziesz zadowolony z tego, że mnie znałeś,
a Twoich przyjaciół zdziwi to, że śmiejesz się patrząc w gwiazdy"

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

 

U dzieci żałoba może rozpocząć się kilka tygodni lub nawet miesięcy po wydarzeniu. Zwykle odsuwają w czasie żałobę, aż poczują, że zapewnione im zostało fizyczne i psychiczne bezpieczeństwo.

Ich zachowanie na początku niewiele się zmienia, oprócz odrobiny dystansu i nieco gorszych wyników w nauce. Za to po jakimś czasie, sporo później, zaczynają się łzy, smutek, najczęściej w momencie, kiedy rodzina odbudowała już poczucie bezpieczeństwa. Dzieci również nie potrafią przeżywać smutku przez długi czas. Ich zdolność znoszenia bólu z powodu straty jest ograniczona. Dlatego też często unikają rozmów na ten temat. A ponieważ zajmują się przeżywaniem straty z przerwami, to proces żałoby może trwać latami. Zabawa jest dla dzieci naturalną formą komunikacji, dlatego warto uważnie przyglądać się ich zabawom i rysunkom, aby dowiedzieć się jak sobie radzą ze stratą bliskiej i kochanej osoby.

Z myślą o dzieciach, które doświadczyły straty bliskiej osoby serdecznie zapraszamy na zabawy, które odbywają się w każdą czwartą sobotę miesiąca o godzinie 11, w Ośrodku Hospicjum Domowe na ul. Tykocińskiej 27/35 w Warszawie.

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Marzenka – psycholog

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Magda

 

Wolontariuszką w hospicjum jestem od 7 lat.

Z wykształcenia jestem pedagogiem specjalnym i na co dzień pracuję w szkole podstawowej jako nauczyciel w świetlicy szkolnej oraz jako terapeuta wspomagania rozwoju. Co roku wyjeżdżam z dziećmi, będącymi pod opieką hospicjum, na kolonie letnie i zimowe. Bardzo lubię pracę z dziećmi.

 

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Natalka

 

Zostałam wolontariuszką, ponieważ bardzo lubię pomagać innym, a największą radość sprawia mi uśmiech na twarzach dzieci.

Uważam, że Hospicjum jest jedną wielką rodziną, w której każdy sobie pomaga i się wspiera. Myślę, że każdy z nas pomimo trudności zasługuje na szczęście, które przeważnie jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z moich szczęść jest trafienie do Hospicjum wielu wspaniałych, otwartych i wrażliwych na innych ludzi.

 

 

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Kasia

Bardzo dużo radości daje mi pomaganie innym ludziom. To wspaniałe uczucie i sprawia, że świat jest piękny. Uważam, że uśmiech na twarzy dziecka i świadomość, że daje się coś od siebie jest najpiękniejszą nagrodą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Maciek

Jestem wolontariuszem ponieważ pomoc innym sprawia mi ogromną przyjemność. Uwielbiam to samopoczucie kiedy dzięki mojej pomocy, chęci bądź samej obecności mogę sprawić że ludzie się uśmiechną. Ważne jest też to, że moja praca jest naprawdę potrzebna i to dodaje mi nowych chęci do nowych wyzwań.

 

 

 

Piotrek

Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.

Albert Einstein

 

Moja przygoda z hospicjum zaczęła się w roku 2005. Po śmierci ojca zaproszono mnie na wyjazd dla osieroconych dzieci.

Czas spędzony z hospicjum zawsze uważam za świetnie spędzone chwile, każdy wyjazd wnosił w moje życie dużo przemyśleń i nowych sił. Z biegiem czasu to miejsce stało się dla mnie bliższe. Zacząłem pomagać w wyjazdach, opiece nad dziećmi i w różnych aktywnościach związanych z osieroconymi dziećmi. W tym momencie posiadam doświadczenie w kontaktach z dziećmi dotkniętymi stratą bliskiej osoby, a co najważniejsze jest mi to bardzo bliskie ponieważ jestem jedną z nich. Chwile spędzone na zabawie z tymi dziećmi są korzyścią dla nich a także dla mnie. To co daje uśmiech dziecka i świadomość, że coś się dla niego robi jest nie do opisania. Uważam, że zawsze warto próbować. Stawianie sobie celu, to pierwszy krok do osiągnięcia go. Osiągnięcie celu jest tylko kwestią czasu i zależy od tego jak bardzo nam na nim zależy.

 

 

Podziękowania dla sklepu PELCOWIZNA,

który zawsze nam dostarcza słodycze i napoje na zabawy.

 

 

Mikołajki Fundacji PKO BP w dniu 10 grudnia 2017 r.

Więcej...

Dnia 10 grudnia 2017 r. nasze dzieci osierocone i dzieci naszych pacjentów wzięły udział w kolejnym integracyjnym spotkaniu Mikołajkowym, zorganizowanym przez Fundację PKO BP. W programie były warsztaty plastyczne (m.in. zdobienie bombek, zrobienie łańcuchów choinkowych) i animacje ruchowe (zabawy z chustą klanzy i liną). Dzieci mogły też zrobić sobie zdjęcia w fotobudce i pomalować buziaka na kota lub elfa. Uczestnicy oglądali i brali udział w przedstawieniu "Podróż Mikołaja".

Więcej...

Mikołajki dla dzieci osieroconych w dniu 9 grudnia 2017 r.

Więcej...

9 grudnia 2017 w sobotę w siedzibie OHD odbyły się "Mikołajki" dla dzieci osieroconych. Spotkanie o tematyce świątecznej poprowadziły Kasia, Dominika i Viola, studentki z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Zabawy ruchowe przeplatane były opowieściami wigilijnymi z aktywnym udziałem dzieci i wspólnym robieniem kartek świątecznych.

Więcej...

Zabawy dla dzieci osieroconych w klubie Sporteum - 2 września 2017 r.

Więcej...

2 września 2017 r., dzięki wspaniałemu sercu Pana Igora Stępniaka, prezesa Klubu Sporteum i ludzi tam pracujących, odbyły się zabawy dla dzieci osieroconych.

Więcej...

Zabawy dla dzieci osieroconych 21 października 2017 r.

Więcej...

21 października 2017 r. w sobotę, w siedzibie Ośrodka Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej 27/35 odbyły się zabawy dla dzieci osieroconych. Mimo deszczu za oknem, czas upłynął bardzo mile na wspólnej zabawie i rozmowach.

Więcej...

Półkolonie dla dzieci osieroconych w klubie sportowym Sporteum

Więcej...

Klub Sporteum podczas wakacji zorganizował półkolonie, w których brały udział dzieci osierocone będące pod opieką Hospicjum Księży Marianów. Zajęcia były niezwykłą propozycją aktywnego wypoczynku, pełnego sportu, przygód i zabaw we wspaniałej atmosferze klubu tenisowego, wśród rówieśników i relaksującej przyrody.

Więcej...

BACK_TO_TOP_OF_PAGE