Spotkanie grupy wsparcia dla osób w żałobie 27 marca 2017 r.

Więcej: Spotkanie grupy wsparcia dla osób w żałobie 27 marca 2017 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 27 marca 2017 r. o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla osób w żałobie w siedzibie Ośrodka Hospicjum Domowe na ulicy Tykocińskiej. Spotkanie poprowadzą panie Anna Kurowicka i Anna Putro. Serdecznie zapraszamy.

Czwartkowa Msza święta w intencji zmarłych i ich rodzin - 3 marca 2016

Więcej: Czwartkowa Msza święta w intencji zmarłych i ich rodzin - 3 marca 2016

Do hospicyjnej tradycji należą Msze św. w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17 w kościele Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej 69. Msze sprawowane są w intencji zmarłych pacjentów i ich rodzin, a także całego zespołu hospicyjnego Ośrodka Hospicjum Domowe (OHD). W czwartek, 3 marca 2016, w trzecim tygodniu Wielkiego Postu podczas hospicyjnej Mszy do modlitewnej refleksji skłaniały także utwory zaśpiewane przez Panią Katarzynę Krzyżanowską, solistkę Warszawskiej Opery Kameralnej przy współudziale Pani Joanny Okoń, skrzypaczki oraz Pana Szymona Sobótki, organisty.

 

Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę pieśniami Stanisława Moniuszki, „O władco świata”, „O Panie, co losy ludzkości”, arią „Fac ut portem” ze Stabat Mater Giambatisty Pergolesiego, sarabandą g-moll Giuseppe Tartiniego, pieśnią „Bist du bei mir” Jana Sebastiana Bacha.

Więcej: Czwartkowa Msza święta w intencji zmarłych i ich rodzin - 3 marca 2016

Cykle spotkań grupy wsparcia dla osób w żałobie

12 października 2015 roku rozpoczął się cykl 10 spotkań dla osób w żałobie.
Spotkania odbywają się co tydzień w Ośrodku Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów.
Osoby zainteresowane uczestniczeniem w kolejnej edycji grupy wsparcia zachęcamy do kontaktu pod numery tel: 600373899, 508905707. Następna grupa ruszy wiosną 2016 roku.
Spotkania przeznaczone są dla osób, które opiekowały się swoimi bliskimi w terminalnej fazie choroby nowotworowej pod opieką Ośrodka Hospicjum Domowe.

Kolejna edycja spotkań w ramach grupy wsparcia dla osób w żałobie

Informujemy, że rozpoczynamy kolejną edycję spotkań w ramach grupy wsparcia dla osób w żałobie.
Spotkanie zawiązujące grupę będzie miało miejsce dnia 7 marca 2016 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów, ul. Tykocińska 27/35.
Grupa będzie prowadzona przez psychologów hospicyjnych - Annę Putro i Danutę Sitarz. Cykl pracy grupy obejmuje 10 cotygodniowych spotkań.

Serdecznie zapraszamy.

Grupa wsparcia dla osób w żałobie

Więcej: Grupa wsparcia dla osób w żałobie

Ciągle płaczesz... ?

A może nie możesz zapłakać... ?

Tęsknisz za nim / nią... ?

Nie widzisz przed sobą żadnej przyszłości... ?

Boisz się zaangażować w nowe relacje... ?

Inni mówią "weź się w garsć, czas leczy rany"... ?

 

 

Nikt z nas nie jest w pełni przygotowany na stratę kogoś ukochanego, nawet wtedy, gdy śmierć jest przewidywana, tak jak w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Śmierć wywołuje głęboki wstrząs i kryzys. Przeżywamy silne reakcje emocjonalne, naruszenie poczucia własnej tożsamości, możemy mieć trudności w relacjach z innymi ludźmi, tracimy poczucie bezpieczeństwa,  burzy się nasze przekonanie o stabilności świata.

Często nosimy w sobie przekonanie, że stratę powinno się przeżywać w samotności i nie obciążać innych swoim cierpieniem.  A może sądzimy, że "czas leczy rany", więc nie trzeba nic robić...

 

My uważamy, że żałoby nie da się przejść na skróty. Potrzebny jest czas, aby zmierzyć się ze smutkiem i przeżyć żal po stracie. "Istotą pomocy (w żałobie) jest uznanie zasady, że człowiek osierocony musi zawsze przeżyć smutek i żal rozstania – powinien mieć czas na rozliczenie się z bogactwem przeszłości – na bilans wspólnego życia ze zmarłym. I dopiero po przejściu tego etapu powinien umieć powiedzieć "dziękuję" i "do widzenia" (Krystyna de Walden – Gałuszko)

 

 

ZAPROSZENIE

        

Zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach grupy wsparcia dla osób, które przeżywają stratę osoby bliskiej. Badania jak i obserwacje wskazują na wysoką skuteczność grup wsparcia w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi.

 

Praca w grupie daje doświadczenie wspólnoty przeżyć, pomaga wyrazić trudne emocje, daje możliwość podzielenia się swoim osobistym doświadczeniem, pomaga w ponownej adaptacji do otoczenia i odnowieniu sił.

 

Osoby zainteresowane uczestniczeniem w spotkaniach prosimy o zgłaszanie się do psychologa hospicyjnego: Anna Kurowicka, tel. 600 373 899. O terminach spotkań grupy powiadomimy po zgłoszeniu się odpowiedniej liczby uczestników (minimum 5 do 10 osób).  Planujemy 10 spotkań, w odstępach dwóch tygodni.

 

Zapraszamy do uczestniczenia w spotkaniach, łatwiej będzie nieść smutek wspólnie.

 

Anna Kurowicka

BACK_TO_TOP_OF_PAGE