Jubileuszowe świętowanie - 12 października 2013

Jubileuszowa II Konferencja Warszawska „Medycyna jest sztuką a nie rzemiosłem

Pomimo wielu przeszkód i trudności organizacyjnych naszą II Jubileuszową Konferencję Warszawską "Medycyna jest sztuką, a nie rzemiosłem", która odbyła się 12.10.2013 w sali przy Katedrze św. Floriana w  Warszawie, możemy uznać za udaną. Piękne i wartościowe przemyślenia o roli opieki medycznej w hospicjum oraz sensie opieki medycznej w ogóle zaprezentowała dr Marta Klimek-Lewandowska. Sprowadzały się one do wniosku, że współczesna medycyna w odniesieniu do ludzi nieuleczalnie chorych zbyt duży nacisk kładzie na ilość badań i czynności medycznych, a za mały na mądre podejście do człowieka umierającego, tak aby podnieść jakość życia, które mu pozostało.

Dr hab. Karol Dziedziul swoim referatem na temat danych statystycznych w medycynie poruszył wszystkich. Pokazał ich wielkie znaczenie, ale zarazem ograniczenia. Na podstawie najlepiej udokumentowanych na świecie danych dotyczących raka tarczycy wykazał, jak wiele czynników trzeba uwzględnić, aby można się było na nich oprzeć.

Popołudniowa część świętowania była bardzo uroczysta. O godzinie 18 odbyła się Msza św. dziękczynna w kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Tykocińskiej 27/35, na warszawskim Targówku. Zgromadzonych przywitał proboszcz parafii ks. Marcin Wójtowicz, mszę koncelebrowali ks. Andrzej Dziedziul MIC, dyrektor Ośrodka HOSPICJUM DOMOWE, ks. Tomasz Nowaczek MIC, proboszcz parafii Matki Bożej z Lourdes i ks. wikariusz z parafii Chrystusa Króla, homilię wygłosił ks. Tomasz Nowaczek MIC.

Po mszy odbył się koncert "Głosy dla Hospicjów" z okazji Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej
(World Hospice and Palliative Care Day) i z okazji 15-lecia Ośrodka HOSPICJUM DOMOWE Zgromadzenia Księży Marianów oraz 20-lecia powstania Stowarzyszenia HOSPICJUM DOMOWE. Piękno muzyki średniowiecznej i muzyki wschodu przybliżyli słuchaczom instrumentaliści Mateusz Szemraj (lutnia oud, lutnia sarod) i Hubert Połoniewicz (cytra kanun), urzekli wszystkich swoimi improwizacjami 257 pieśni ze zbioru Cantigas de Santa Maria oraz na temat Raga Darbari. Równie poruszająca była część koncertu naszej pacjentki Michaliny Ryglewicz-Skowron.

Wszystkim uczestnikom naszego jubileuszu serdecznie dziękujemy za przybycie. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy przybyć nie mogli, ale przesłali nam znaki serdeczności z daleka. Dziękujemy wreszcie wszystkim, których codzienny wysiłek i trud sprawił, że wspólne świętowanie jubileuszu w ogóle było możliwe.

Zdjęcia profesjonalne z archiwum Idziemy

Zdjęcia od uczestników