Wyniki konkursu literackiego 2019/2020

b_200_200_16777215_00_images_inne-wydarzenia_2020_konkurs-literacki-2020.jpg

Drodzy Uczestnicy żonkilowego konkursu literackiego w ramach „Pól Nadziei 2019/2020"

 

Z wielką radością przedstawiamy Wam rezultaty pracy naszego hospicyjnego jury, które oceniało Wasze konkursowe teksty na temat: „Słowa leczą, słowa ranią.” Rozwiń myśl w oparciu o wydarzenia prawdziwe lub fikcyjne".

Na konkurs wpłynęło 58 prac, które były oceniane przez trzyosobową komisję w składzie:
Karol Koeber – wicedyrektor Ośrodka Hospicjum Domowe (OHD),
Stanisława Bukowicka – wolontariuszka OHD,
Beata Gołębiewska-Chęciak – wolontariuszka OHD.


Komisja przyjęła następujące kryteria w ocenie prac zgłoszonych do udziału
w konkursie:
• - przejrzystość kompozycji,
• - poprawność ortograficzna,
• - ciekawy i logiczny wątek,
• - bezpośrednie odniesienie do tematu konkursu i zakresu działalności OHD.

Jury przyznało trzy nagrody i dziesięć wyróżnień.

PIERWSZE miejsce, przyznane jednogłośnie, zajęła ZUZANNA GÓRECKA, SP nr 8 w Legionowie, za pracę pt. „Słowa leczą, słowa ranią" (praca nr 26)
– za ciekawe ujęcie tematu, klarowną kompozycję, odwoływanie się do szerokiej literatury oraz doświadczenia ze szkoły. Esej ilustruje efektywne komunikowanie się na przykładach z historii oraz współczesnego życia szkolnego. Czytelnie ukazuje manipulowanie słowem: „wielcy przywódcy często wykorzystywali słowa do realizacji swoich celów”, a także przywołuje sytuacje, kiedy słowa służyły budzeniu nadziei: „I have a dream" pastora Luthera Kinga.”

DRUGIE miejsce zajęła ADA JASIŃSKA, SP w Poświętnem, za pracę pt. „Słowa leczą, słowa ranią" (praca nr 41)
– za ciekawą kompozycję, pozytywną narrację. Pracę rozpoczyna cytat z Księgi Przysłów: „dobre słowa są plastrem miodu, słodyczą dla gardła, lekiem dla ciała” oraz kierowanie uwagi na wspierające działanie słów: „to one dodają skrzydeł, motywują do działania”, a także za interesujące przedstawienie własnych doświadczeń z nauki jazdy na snowboardzie i zawiłych relacji w życiu szkolnym
i mediach społecznościowych – słowa, które ranią: „najwięcej takich słów pojawia się w internecie”. Bardzo pozytywne zakończenie i ogromnie motywujące: „słowa mają ogromną moc i tylko od nas zależy, czy będą one dla kogoś lekiem, wsparciem i dodadzą mu otuchy, czy też spowodują u drugiej osoby smutek, łzy.”

TRZECIE miejsce zajęła KLAUDIA GUZEK, SP nr 8 w Legionowie, za pracę pt. „Każdy człowiek ma uczucia" (praca nr 21)
– za zwięzłe opowiadanie o zwyczajnej dziewczynie, ciekawe opisy uczuć
i interesujące dialogi, zaskakujące zwroty akcji – bohaterka pracuje w kawiarni, nagle traci pracę i przeżywa trud poszukiwania nowego zatrudnienia. Opowiadanie zachowuje właściwe tempo i dynamikę akcji oraz kończy się bardzo pozytywną konkluzją: słowa „potrafią ranić, ale mogą też uleczyć niejedną duszę.”

Jury przyznało dziesięć wyróżnień, które otrzymują:

Alina Brzezińska, SP nr 124 w Warszawie, za pracę pt. „Igła” (praca nr 17)
– za ciekawe opowiadanie przepełnione uczuciami, ukazanie złożonych relacji pomiędzy dorastającymi przyrodnimi siostrami; za ciekawą kompozycję i zwroty akcji, których kulminacja następuje po przeczytaniu pamiętnika „Dziwnej”,
a także nietuzinkowe odkrycie: „nie wiedziałam, że to odczujesz”.

Karolina Żochowska, SP nr 8 w Legionowie, za pracę pt. „Zagadka - drogą do szczęścia” (praca nr 25)
– za odważne opowiadanie detektywistyczne, ujmujące opisy przyrody, ciekawe dialogi, zwroty akcji, nieszablonowe zakończenie, kiedy rozwiązanie zagadki jest równocześnie odkryciem, że „słowa mogą zranić, ale też mogą stać się najlepszym lekarstwem.”

Przemek Ficek, ZSP w Skawicy, za pracę pt. „Słowa leczą, słowa ranią" (praca nr 50)
– za niezwykle ciekawą kompozycję, za odwagę umiejscowienia w centrum eseju ludzkiej potrzeby bliskości: „każdy potrzebuje drugiego człowieka”, a także głębokie odkrycia: „nie widzimy własnych błędów” czy rozróżnienie słów, które ranią, bowiem mogą to być słowa wypowiedziane w złości, może to być kłamstwo czy hejt w internecie.

Zuzanna Dudek, SP nr 2 w Ząbkach, za pracę pt. „Słowa leczą, słowa ranią" (praca nr 10)
– za przepełnione emocjami opowiadanie z życia szkolnego o trudzie odnajdowania swojego miejsca w klasie i w życiu, w szczególności gdy rodzic nadużywa alkoholu, a także o nadziei i wartości pomocy koleżeńskiej, ponieważ „w słowach drzemie magiczna siła.”

Julia Witek, ZSP w Skawicy, za pracę „Tego zdarzenia ..." (praca nr 51)
– za ciekawe opowiadanie z życia szkolnego o niełatwym odnajdowaniu swojego miejsca w grupie koleżeńskiej i budowaniu przyjaźni, a także za podjęcie trudnego tematu odpowiedzialności dzieci za czyny rodziców.

Jakub Brzostek, SP nr 367 w Warszawie, za pracę pt. „Kosmiczna przyjaźń” (praca nr 16)
– za wyjątkowe opowiadanie o podróżach kosmicznych, realność opisanych przygód w kosmosie, ciekawe zwroty akcji, a także cenną konkluzję o konieczności współdziałania, a w niepewności „jedno radosne słowo „tak" potrafiło obudzić w nas nadzieję”.

Zuzanna Staważ, SP nr 8 w Legionowie, za pracę pt. „Moc słowa” (praca nr 28)
– za esej o mocy słowa: „słowa mają bardzo dużą moc”, za ciekawą kompozycję, głębokie odkrycia: „trzeba myśleć, zanim się coś powie”, czerpanie przykładów z literatury i swobodne przywoływanie postaci z lektur szkolnych.

Bartek Dudzik, SP w Poświętnem, za pracę pt. „Słowa leczą, słowa ranią" (praca nr 45)
– za opowiadanie na motywie rodzinnym z przeszłości, który nadal zachowuje aktualność, za ciekawe opisy i dialogi, a także za ukazanie przyjaźni w szkole: „dla nas jesteś najlepsza taka, jaka jesteś” oraz jednoznaczną konkluzję: „mówić tylko takie słowa, jakie sam chciałbyś usłyszeć.”

Kinga Kozina, ZSP w Skawicy, za pracę pt. „Słowa leczą, słowa ranią” (praca nr 47)
– za klarowną kompozycję oraz podjęcie tematyki bliskiej młodzieży, a także za cenne, głębsze przemyślenia: „W takiej sytuacji, nawet słowo „przepraszam" nie wystarczy.”

Agata Kosiarek, SP nr 2 w Łasinie, za pracę „Słowa leczą, słowa ranią" (praca nr 56)
– za zwięzłe ujęcie, wyraźną przejrzystą kompozycję oraz ciekawe i powiązane ze sobą pytania i odpowiedzi, za wnikliwą obserwację: „Zdarza się nam czasem najpierw powiedzieć, a potem pomyśleć...”, a także za odwagę stawia pytań „za
i przeciw", by ukazać dwie strony medalu: „przecież od leczenia są leki”.

Jury gratuluje wszystkim Uczestnikom konkursu, w szczególności nagrodzonym i wyróżnionym.
Nadesłane prace ukazują zainteresowanie młodzieży oraz nauczycieli pracą i działalnością Ośrodka Hospicjum Domowe – za co serdecznie i żonkilowo dziękujemy


Udostępnij
BACK_TO_TOP_OF_PAGE