Co to jest hospicjum?

Cicely Saunders

CO TO JEST HOSPICJUM?

Hospicjum jest instytucją opieki nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w ostatniej fazie choroby - to znaczy, że nie wyzdrowieją i umrą, ale można im ulżyć w cierpieniu poprzez łagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego oraz jego najbliższych.

KTO JEST TWÓRCĄ WSPÓŁCZESNEGO MODELU OPIEKI HOSPICYJNEJ?

Brytyjka CICELY SAUNDERS założyła w Londynie pierwszy nowoczesny ośrodek takiej opieki pod nazwą Hospicjum Św. Krzysztofa, na którym wzorują się nowopowstające hospicja na całym świecie.

NA CZYM POLEGA OPIEKA HOSPICYJNA?

To aktywna i wszechstronna opieka nad osobami cierpiącymi na postępujące, przewlekłe i nieuleczalne choroby śmiertelne - nowotwory, zanik mięśni, AIDS i inne.

Opiekunowie to wykwalifikowany zespół wielodyscyplinarny.

Istnieją dwa rodzaje hospicjum - domowe i stacjonarne.

HOSPICJUM DOMOWE to opieka nad chorym w jego domu.

HOSPICJUM STACJONARNE - chorzy pozostają w wyspecjalizowanych ośrodkach poza domem.

POD CZYJĄ OPIEKĄ SĄ CHORZY?

Są oni pod opieką rodziny, lekarzy, pielęgniarek, psychologów, osób duchownych, rehabilitantów i wolontariuszy.

NA CZYM POLEGA PRACA WOLONTARIUSZA?

Wolontariusz daje choremu wsparcie w zależności od indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Jeden chory potrzebuje, żeby podać mu obiad, inny - zmiany pampersa, a jeszcze inny by usiąść i z nim porozmawiać.

KIM OPIEKUJE SIĘ HOSPICJUM DOMOWE Z TYKOCIŃSKIEJ?

Osobami w ostatniej fazie choroby nowotworowej z prawobrzeżnej Warszawy, z Zielonki, Legionowa, Marek, Wołomina, Radzymina, Sulejówka, Halinowa, Wawra, Ząbek, Kobyłki, Jabłonnej, Nieporętu i innych.

KTO PROWADZI HOSPICJUM DOMOWE Z TYKOCIŃSKIEJ?

Zgromadzenie Księży Marianów, skrótowa nazwa zakonu brzmi MIC.

KIEDY POWSTAŁ OŚRODEK?  27go lipca 1998 roku.

ILE OSÓB MIESIĘCZNIE JEST POD OPIEKĄ OŚRODKA HOSPICJUM DOMOWE?

Szacunkowo blisko 400 chorych, spośród których około 100 umiera.

FINANSOWANIE

Około 70% kosztów działalności Ośrodka jest refundowanych przez NFZ, pozostałe 30% pieniędzy pochodzi od darczyńców.

DZIECI OSIEROCONE - CO TO ZNACZY?

Są to dzieci osierocone przez rodzica chorego na ciężką, nieuleczalną chorobę i obarczone nie tylko stratą, ale i przeżyciami związanymi z patrzeniem na cierpienia ukochanej osoby, trwające często wiele miesięcy.

JAK POMÓC DZIECIOM OSIEROCONYM?

Liczy się każda pomoc, przynosząca ulgę w takiej traumie - od uśmiechu i aktywnej obecności po wsparcie finansowe takie jak na przykład fundowanie stypandiów lub wyjazdów na wakacje i ferie, organizowanie zbiórek - między innymi przyborów szkolnych, odzieży, leków, zabawek oraz weekendowe spotkania terapeutyczne i zabawy.

HOSPICYJNE SYMBOLE I KAMPANIE SPOŁECZNE

ŻONKIL to symbol ulotności i kruchości życia oraz znak graficzny PÓL NADZIEI.

Po raz pierwszy brytyjska Organizacja Charytatywna MCCC - Marie Curie Cancer Care użyła tego symbolu w 1998 roku, z okazji 50tej rocznicy założenia swej organizacji.

POLA NADZIEI to społeczna kampania zbierania funduszy na opiekę nad śmiertelnie chorymi, zainicjowana przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care MCCC, założoną w 1948 roku w Edynburgu, w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze w Polsce POLE NADZIEI zostało zasadzone w 1998 roku  w Krakowie  we współpracy Marie Curie Cancer Care z Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Łazarza.
Ogólnopolska edycja Pól Nadziei prowadzona jest od roku 2003 właśnie pod patronatem krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Łazarza .