Nasz ośrodek Hospicjum Domowe powstał w lipcu 1998 r., jako forma kompleksowej pomocy chorym będącym w ostatnim stadium choroby nowotworowej. Każdego dnia podejmujemy się trudnej ale i bardzo potrzebnej pracy określanej mianem opieki paliatywno-hospicyjnej.

     Nasi podopieczni to osoby w różnym wieku, często młodym. Jedni są samotni, inni mają rodziny. Wierzący i niewierzący. Wszystkich jednak łączy ten sam los - umierają. Staramy się ich przygotować do spokojnej i godnej śmierci. Pomagamy chorym, aby w tej trudnej sytuacji mogli osiągnąć jak największą dojrzałość. Często głęboki uśmiech i ciepło, którym obdarzają najbliższych, są świadectwem, że nam się to udało.

 

Mrok nocy ogarnia mnie
niczym ciemność śmierci.
Bądź tu, nie pozwól mi się bać.
Samotność to gorsze niż kres życia...

 

U chorych i ich rodzin spotykamy się z cierpieniem. Pragniemy zatem nieść im nadzieję i służyć życiu, które, jak pokazuje doświadczenie, może wówczas uzyskać niezwykłą pełnię. Cierpienie staje się niekiedy pomocą w odkryciu miłości.

 

Szukam pomocy i potwierdzenia
że wszystko będzie dobrze,
że każdy dzień będę witać bez obaw...

 

* Cytaty pochodzą z wierszy Katarzyny Wawrzonowskiej, zmarłej niedawno na raka w wieku 24 lat.)

 

W Hospicjum pracują lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, ksiądz, pracownik socjalny a także wielu wolontariuszy niemedycznych. Niesiemy pomoc chorym na raka przebywającym w domach, poprzez:

  • zwalczanie bólu i innych dolegliwości fizycznych
  • pielęgnacje;
  • wypożyczanie sprzętu i aparatury medycznej;
  • łagodzenie cierpień psychicznych i duchowych;
  • wspomaganie i edukację rodzin podopiecznych w czasie osierocenia (opieka nad dziećmi)

Obecnie obejmujemy opieką miesięcznie około 120 chorych i ich rodziny zamieszkujące teren gmin: Warszawa Centrum (Praga Północ, Praga Południe), Targówek, Białołęka, Jabłonna, Rembertów, Wawer, Wesoła i Sulejówek.
Pracownicy Hospicjum dojeżdżają codziennie do chorych samochodem hospicyjnym, samochodami wolontariuszy, własnymi samochodami lub komunikacją miejską.
Naszym wielkim pragnieniem, którego nie możemy urzeczywistnić z braku funduszy, jest zorganizowanie dyżurów nocnych w Hospicjum, ponieważ w nagłych wypadkach nasi podopieczni dzwonią nocami do nas do domów.

Hospicjum Domowe utrzymuje się z kontraktów z NFZ, z dotacji Gmin Warszawy, Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy a także darowiznom od osób prawnych i fizycznych.

 

 

 

Firma Przyjazna Rodzicom

Więcej: Firma Przyjazna Rodzicom

 

Aczkolwiek podczas Gali Finałowej 27 marca 2014 reprezentacja naszego hospicjum nie została nagrodzona, to w związku z samą nominacją do ogólnopolskiego konkursu „Firma Przyjazna Rodzicom”,  zgodnie z jego regulaminem, Ośrodkowi Hospicjum Domowe przyznano tytuł „Firmy Przyjaznej Rodzicom”. Od tej chwili nasze hospicjum ma prawo posługiwać się odnośnym logotypem w swoich akcjach promocyjnych, o czym poinformowała nas pani Grażyna Ginalska, koordynator projektu Kariera & Rodzina z firmy Next.pl sp. z o. o.  

Kto i jak może przekazać 1% podatku

1. Kto może przekazać 1%

1% podatku dochodowego mogą przekazać hospicjum:

 

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
  • 1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT -u otrzymanego z ZUS. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę nie mają możliwości przekazania 1%.

 

Więcej: Kto i jak może przekazać 1% podatku

Ks. Andrzej Dziedziul laureatem nagrody TOTUS 2012

Dyrektor i duszpasterz naszego hospicjum otrzymał nagrodę TOTUS
 w kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza”
„za wieloletnie czynne wypełnianie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II
przez miłosierną, samarytańską służbę drugiemu człowiekowi”.
Nagrodę wręczono 13 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Ks. Andrzej Dziedziu Laureat TOTUS 2012   Ks. Andrzej Dziedziu Laureat TOTUS 2012
Fot. żródło http://warszawa.gosc.pl
Fot. żródło http://ekai.pl 
BACK_TO_TOP_OF_PAGE