Jeszcze o sadzeniu żonkili w październiku 2013 r.

Zespół Szkół Nr 2 w Markach

Pragniemy dzisiaj przypomnieć o akcji sadzenia żonkili w kilku szkołach w dniach 10-11 października 2013 r., o której nie udało nam się w stosownym czasie napisać z uwagi na nawał pracy i wiele innych ważnych wydarzeń.

 

1. Zespół Szkół nr 2 w Markach

Jak co roku, także i tym razem Marki uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji hospicyjnej pn. "Pola Nadziei".  10 października 2013 r. Janusz Werczyński Burmistrz Miasta Marki wspólnie z dziećmi z Zespołu Szkół Nr 2, panią Elżbietą Piszcz dyrektor szkoły oraz ks. Andrzejem Dziedziulem Dyrektorem Ośrodka Hospicjum Domowe NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów posadzili około 500 cebulek żonkili. Sadzenie poprzedziła lekcja z ks. Andrzejem Dziedziulem, który będąc osobą kierującą pracą ośrodka, spotyka każdego dnia osoby cierpiące i każdego dnia je wspiera. Zaznaczył, że to wsparcie to nie tylko sprzęt rehabilitacyjny czy diagnostyka medyczna, to także poświęcanie czasu innym. Dzielenie się sobą z cierpiącymi pozwala sprawić, że te osoby nie czują się samotne i nieszczęśliwe mimo ciężkiej choroby.


"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II

 

Źródło tekstu i części zdjęć: A.Torsz  (Wydział Spraw Społecznych) Urząd Miasta Marki http://www.marki.pl/www/aktualnosc-1929-tytul-pola_nadziei__ogolnopolska_akcja_hospicyjna

pozostałe zdjęcia: ks. Andrzej Dziedziul

 

 

 

2. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr. 2 w Legionowie

Dnia 10 października 2013r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie została zorganizowana kolejna akcja pod nazwą „Pola Nadziei”, której celem  jest zebranie możliwie jak największej sumy pieniędzy i jej przekazanie na rzecz Ośrodka Hospicjum Domowe Księży Marianów. Ma ona jednocześnie zachęcać młodzież do pomocy cierpiącym i nieuleczalnie chorym. W tym roku udało się szkole zebrać 1038, 17 zł, co jest jej nowym rekordem.

Uczniowie zgromadzeni  w stołówce szkolnej wysłuchali prelekcji ks. Andrzeja Dziedziula o działalności kierowanego przezeń Ośrodka. Ksiądz przygotował prezentację zdjęć chorych znajdujących się pod opieką Hospicjum i osób, które się nimi opiekują. Zachęcał również do pomocy. Hospicjum pomaga osobom umierającym w ich własnych domach, stara się nieść im radość i nadzieję mimo świadomości nadchodzącej śmierci. Ksiądz pokazywał na konkretnych przykładach, w jaki sposób można sprawić, aby te ostatnie chwile życia były pełne miłości, ciepła i uśmiechu. Wystarczy życzliwa obecność drugiej osoby. Tylko tyle i aż tyle. Coś, co nic nie kosztuje, a jest bezcenne.

Następnie posadzono cebulki żonkili obok szkolnego patio. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, mają przypominać o ludziach potrzebujących pomocy innych, wsparcia z ich strony oraz miłości. Jako pierwsi swoje żonkile posadzili ks. Andrzej, Pani psycholog Edyta Cegłowska oraz Pani Ewa Konarzewska - organizatorka corocznej akcji, na koniec delegacje poszczególnych klas (po trzy osoby z każdej).

 

Źródło informacji i część zdjęć: album szkolny; pozostałe zdjęcia ks. Andrzej Dziedziul

 

 

3. Szkoła Podstawowa Nr  4 w Markach

W piątek, 11 października 2013 r. uczniowie posadzili przed szkołą cebulki żonkili, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”, organizowaną już od 16 lat. Uczniowie z samorządu szkolnego z oddaniem zbierali pieniądze wśród uczniów i nauczycieli, a uzbierane dzięki wrażliwości serc pieniądze (ogółem 280 zł) przekazane zostały na ręce ks. Andrzeja Dziedziula oddanego posłudze w Ośrodku Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów, który zaszczycił szkołę swoją obecnością. Ksiądz przypomniał o ludziach cierpiących, u kresu nieuleczalnej choroby, w trudnym czasie odchodzenia, kiedy bardzo potrzebują naszej pomocy, oraz zachęcił, abyśmy nieśli innym radość.

Wszystkim zaangażowanym w akcję „Pola Nadziei” życzymy wytrwania w działaniu. Z serca dziękujemy za serce.

 

Źródło informacji i części zdjęć:  Anna Konopka, Aneta Bednarska – Czura, pozostałe zdjęcia ks. Andrzej Dziedziul

pozostałe zdjęcia ks. Andrzej Dziedziul

 

Udostępnij
BACK_TO_TOP_OF_PAGE