Pola Nadziei przy Urzędzie Dzielnicy Praga Południe w dniu 19 października 2017 r.

19 października 2017 r. w czwartek, piękna słoneczna pogoda towarzyszyła dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 255, które wraz z przedstawicielami władz dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy posadziły przed południowopraskim urzędem cebulki żonkili. Wiosną wyrośnie z nich nasze „Pole Nadziei”. To międzynarodowa kampania społeczna realizowana wyłącznie przez hospicja. Piękne żonkile będą rozdawane w okresie wiosennym, podczas ulicznych kwest.

W uroczystości uczestniczyli radni Irena Bartosińska, Bożena Manarczyk i Ryszard Kalkhoff. Obecny był ksiądz Paweł Śmierzchalski MIC, dyrektor Ośrodka Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów. Władze dzielnicy reprezentowali burmistrz, Tomasz Kucharski i zastępca burmistrza, Michał Wieremiejczyk. Obecni byli przedstawiciele dzielnicowych instytucji – Zuzanna Grabusińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga – Południe m. st. Warszawy, Mirosław Salach, wicedyrektor Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy i Szymon Tokarczyk, szef Klubu Kultury Gocław. Dziękujemy za obecność przedstawicielom Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Policji. Ceremonii zasadzenia cebulek wraz z gośćmi dokonały dzieci ze szkoły nr 255, ich nauczycielki i dyrektor szkoły, Małgorzata Wiaderna. Organizacją wydarzenia zajął się Wydział Kultury, Promocji i Sportu z naczelnik, Katarzyną Osowiecką i jej pracownikami.

Podczas powitania zgromadzonych burmistrz Tomasz Kucharski przypomniał ideę programu „Pola Nadziei”, który stworzyła walcząca z rakiem Fundacja Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Szkocji. Przypomniał, że w tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf miłości nad śmiercią, życia wiecznego nad ziemskim. Jest wyrazem kruchości i ulotności życia. Symbolizuje nadzieję w walce z chorobą nowotworową.

Ksiądz Paweł Śmierzchalski MIC powiedział, iż nasza obecność, uwaga i miłość to największy dar, jaki możemy dać nieuleczalnie chorym w ostatnich godzinach ich życia. Rozmawiał z dziećmi o pacjentach z Pragi-Południe, którymi opiekuje się prowadzone przez niego hospicjum oraz o potrzebie wolontariatu.

Urząd Dzielnicy Praga-Południe już po raz kolejny włączył się do akcji „Pola Nadziei”. Zorganizowano specjalną zbiórkę wśród radnych, zarządu i pracowników urzędu. Jak co roku zebrane pieniądze zasiliły konto Ośrodka Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów przy ulicy Tykocińskiej 27/35, którego pracownicy i wolontariusze opiekują się chorymi w ostatniej fazie choroby nowotworowej oraz ich rodzinami z całej prawobrzeżnej Warszawy.

Tekst i zdjęcia: Urząd Dzielnicy Praga-Południe