Pola Nadziei w Zespole Szkół Publicznych w Łasinie w dniu 9 października 2017 r.

Trzeci rok społeczność Szkoły Podstawowej w Łasinie włącza się do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei”, którego celem jest wspieranie hospicjum, poprzez m. in. propagowanie idei tej formy opieki nad przewlekle i nieuleczalnie chorymi, współpracę z wolontariuszami (szczególnie w szkołach) oraz zbiórkę funduszy na opiekę hospicyjną i wsparcie rodzin osób nią objętych.

W dniu 9 października uczniowie i nauczyciele spotkali się z dyrektorem warszawskiego Ośrodka Hospicjum Domowego Księży Marianów ks. Pawłem Śmierzchalskim MIC, który przypomniał o idei projektu oraz o zakresie działalności Domowego Hospicjum (opiece nad chorymi oraz ich rodzinami). Mówiąc o szczególnym czasie odchodzenia podkreślił, że życie trzeba dobrze przeżyć, a można to także zrealizować poprzez niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. W każdym człowieku tkwi dobro, a dzielenie się nim daje radość, ciepło i pomnaża nadzieję – podkreślił. Zwracał uwagę także na potrzebę towarzyszenia odchodzącym ludziom i pozostającym członkom ich rodzin. Przemijanie ma sens i znaczenie, ponieważ prowadzi nas do Boga – dodał ks. Śmierzchalski MIC. Na koniec zwrócił uwagę, że nadzieja przychodzi do cierpiącego człowieka przez drugiego człowieka, więc niech zakwitną żonkile na polach ludzkich serc – życzył uczniom na koniec.
Nasi uczniowie doskonale rozumieją potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi, ponieważ angażują się w liczne akcje charytatywne, w tym te realizowane przez Szkolne Koło Caritas. Uczymy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka oraz solidarności z rodzinami osób odchodzących – mówiła koordynatorka „Pól Nadziei” w łasińskiej szkole Bernadeta Zdunek – Jaranowska. Zorganizowane są m.in. zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z rodzin pod opieką warszawskiego hospicjum oraz materiałów biurowych i opatrunkowych. Uczniowie biorą udział w tematycznych konkursach. W szkole propagowany jest także wolontariat, jako szczególna forma pomocy i towarzyszenia potrzebującym i cierpiącym. Podczas spotkania w szkole część cebulek żonkili – kwiatów nadziei - ks. Paweł przekazał przedstawicielom wszystkich klas, którzy wraz z dyrekcją i opiekunami posadzili je przed szkołą. Część sadzonek zakupili rodzice i nauczyciele, a z pozyskanych środków skorzystają podopieczni Hospicjum: chorzy i osieroceni. Wiosną, kiedy zakwitną żonkilowe "Pola Nadziei" będą realizowane dalsze działania projektowe.

Tekst i fot. Aleksandra Wojdyło

Poniżej przestawiamy tegoroczną fotorelację oraz przypominamy  artykuł zamieszczony w tygodniku "Niedziela" nr 45/2016 z dnia 06.12.2016 r.