20 lecie hospicjum stacjonarnego w Elblągu

Hospicjum Stacjonarne w Elblągu

12 września mija 20 lat od powołania do życia hospicjum stacjonarnego w Elblągu im. Aleksandry Gabrysiak przy ul. Toruńskiej 17. Elbląskie hospicjum stacjonarne powołano do życia 7 listopada 1992 r. dekretem ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Pierwszy pacjent został przyjęty 1 marca 1993, jednak za datę rozpoczęcia działalności przyjmuje się dopiero uruchomienie oddziału dziennego pobytu, właśnie 12 września 1993.

Samo hospicjum w Elblągu działa od 1988 r. Wtedy wszyscy pracowali wolontaryjnie, w tym wielu lekarzy, a ich dobrym i oczywiście najbardziej aktywnym duchem była dr. Aleksandra Gabrysiak, człowiek-instytucja, inicjatorka wielu nowatorskich rozwiązań w pracy z podopiecznymi, także osobami trudnymi, życiowymi rozbitkami, alkoholikami, więźniami. Niestety jej wielkie, bezinteresowne zaangażowanie skończyło się dla Niej tragicznie. Na dwa tygodnie przed otwarciem hospicjum stacjonarnego została zamordowana wraz z dziewiętnastoletnią córką przez jednego ze swoich podopiecznych, więźnia wypuszczonego na przepustkę.

Na początku działalność placówka finansowana była ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu. Później środki na funkcjonowanie hospicjum pochodziły z dotacji przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia, następnie z Kas Chorych. Obecnie placówka świadczy swoje usługi w ramach umowy z NFZ i ze środków pozyskiwanych z innych źródeł. Od 1955 r. decyzją ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego hospicjum zarządzają osoby świeckie. Od wielu lat dyrektoruje mu dr. Wiesława Pokrowska.

W piątek (6 września) o godz. 10 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu odprawiona została msza św., której przewodniczył biskup Jan Styrna. Do udziału we mszy i w uroczystościach zaproszone zostały wszystkie osoby, które są lub były związane z elbląskim hospicjum. Następnie z okazji 20 lecia hospicjum w elbląskim Teatrze m. Aleksandra Sewruka odbyła się XI konferencja opieki paliatywnej.