Życzenia dla Osieroconych na zbliżające się Święta Wielkanocne 2015

Jan Styka, Rezurekcja, 1901, olej na tekturze

Życzymy Wam, Osobom w żałobie, abyście poczuli,

że Życie jest silniejsze od śmierci.

Abyście w swoim smutku doświadczyli cichego, wyzwalającego spojrzenia Chrystusa Zmartwychwstałego.

Zbliża się Wielkanoc, dla wierzących czas szczególnej bliskości z Jezusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym - Życiem, które przezwycięża to, co zbolałe.

Dla wszystkich czas wiosny, zachęca do nowej aktywności, do gestów życzliwości mimo cierpienia.

Przed świętami życia dzielimy się z Wami i naszą osobistą nadzieją. Minął kolejny rok, w którym wielu z nas pracowników oraz wolontariuszy, tak samo jak Wy, nasi Drodzy  Przyjaciele, przeżywało  wiele trudności: śmierci osób bliskich, ciężkie choroby, różne trudności życiowe. Nie jesteśmy więc tak bardzo różni od Was. Pomaga nam to bardziej odczuwać Wasze trudy i niepokoje.  Dlatego pracując z całego serca i z uśmiechem, chcemy życiem nieść innym nadzieję.

Samo hospicjum też jest znakiem nadziei. Nadmiar chorych i wiele dodatkowych wizyt oraz działań medycznych to mniejsze fundusze. Mimo że po ludzku niepokoimy się o przyszłość, to dzięki Opatrzności i dobrym ludziom funkcjonujemy. Dodatkowo utrudnia się nam leczenie przez przesadne procedury biurokratyczne i mechanizmy rynkowe, to jednak staramy się zawsze pamiętać, że chory jest najważniejszy, że jest wielką, niepowtarzalną tajemnicą. To też odblask nadziei zmartwychwstania.

Na ile udało się nam być choć trochę światełkiem nadziei cierpieniach Waszych chorych – sami możecie to ocenić…

Dzielimy się także i tą radością, że zmartwychwstania doświadczamy kiedy będąc z chorymi widzimy tyle zwycięstw miłości u chorych i w ich rodzinach. Dla nas jest to powodem dumy, że będąc z osobami umierającymi, doświadczamy tak często, że „choć ciało słabnie, duch się nieustanie umacnia”.

Choć święta  w żałobie są trudne, pokornie dzielimy się tą nadzieją, że śmierć nie jest ostateczna. Przeżywając żałobę można paradoksalnie głębiej dotknąć paradoksu Krzyża. Cierpiąc paradoksalnie można nauczyć się głębiej rozumieć i kochać innych zagubionych.

A przez lata ileż to osób w żałobie, które „zmartwychwstały” z ciemności żałoby,  gorliwie służy innym, także w hospicjum.

Życzymy Wam, abyście doświadczyli mocy Zmartwychwstania, gdy mimo swoich cierpień podejmujecie gesty miłości wobec innych osób cierpiących.

Przypominamy propozycje wsparcia dla osób w żałobie:

a.         Co miesiąc do kościoła przy ul. Wileńskiej/Szwedzkiej zapraszamy w pierwsze czwartki miesiąca na Msze św. za waszych zmarłych o godz. 17:00, a po niej na spotkanie w salce z psychologami i wolontariuszami hospicjum. W kwietniu wyjątkowo 9.04.

b.         Systematycznie organizujemy  grupy wsparcia (następni chętni mogą się zgłaszać się telefonicznie: psycholog Anna Putro tel. 508905707).

c.         ponownie dzięki wielu dobrym sercom udało się zorganizować zimowisko i ufamy, że znajdziemy fundusze na skromną, tygodniową  kolonię dla dzieci osieroconych.

d.         Co miesiąc dzieci i młodzież osierocone maja spotkania w hospicjum i w różnych ciekawych miejscach.

e.         Można się w przypadku trudności w przeżywaniu żałoby umówić na spotkanie z naszymi doświadczonymi psychologami

f. mamy nadzieję że uda się jak co roku przygotować w listopadzie koncert zaduszkowy, specjalny wystrój oraz prezentację zdjęć osób zmarłych wyświetlaną w czasie koncertu

Osoby interesujące się życiem naszego hospicjum zapraszamy na nasze strony internetowe:

www.hospicjum-domowe.waw.pl,

Pracownicy i wolontariusze Hospicjum domowego